Культура - музеї << Назад
 Виставка "Чорнодимлена керамiка Iвана Братка та Сергiя Iвашкiва" (США та Україна)
    17 серпня 2014 року в рамках вiдзначення державного свята - Дня Незалежностi України - та на пiдтримку сил антитерористичної операцiї в Українi Червоноградська фiлiя Львiвського музею iсторiї релiгiї вiдкрила виставку "Чорнодимлена керамiка Iвана Братка та Сергiя Iвашкiва" (США та Україна).
    Чорнодимлена керамiка - один з видiв керамiки, випаленої за спецiальною технологiєю - без доступу повiтря. Її ще називають: чорнолощена, чорна, сива, задимлена, закурена. Виникла як альтернатива традицiям античної керамiки.
    В Українi одним з найвiдомiших промислiв чорнодимленої керамiки вважається Гаварецька керамiка, яку виготовляють у селi Гавареччинi, що у Львiвськiй областi. На початку ХХ ст. у Гавареччинi працювало понад 40 гончарiв i майже 70 печей (у XIX ст. майстрiв, за переказами, було понад сотнi). З приходом радянської влади промисел починає швидко занепадати, але нинi Гавареччина переживає свою другу молодiсть.
    Майстри нашого регiону (Червоноград та Соснiвка) також доклали багато зусиль для того, щоб вiдродити це унiкальне прадавнє мистецтво на наших теренах. У 1991 роцi вони заснували творчий осередок майстрiв чорнолощеної керамiки. На сьогоднiшнiй день гончарами побудовано 4 дров'янi печi для випалу керамiчних виробiв за традицiйними проектами. Збудовано близько 10 електричних печей за сучасними технологiями.
    17 серпня 2014 року двоє членiв цього осередку - Iван Братко та його учень i колега Сергiй Iвашкiв - представили в музеї свої роботи. Гончарi є членами Нацiональної спiлки майстрiв народного мистецтва України.
    Iван Братко - один iз iнiцiаторiв вiдродження гаварецької керамiки. Народився митець 5 серпня 1968 р. у селi Перв'ятичi Сокальського району Львiвської областi. Його вчителем був гаварецький майстер Мар'ян Бакусевича - один iз небагатьох майстрiв, якi ще могли виготовити керамiку особливим способом. На даний час п. Iван проживає в США (штат Нью-Джерсi), де в своїй студiї для дiтей (вiд 6 рокiв) та дорослих проводить заняття з рисунку, живопису, а також вчить мистецтву створення скульптури в каменi. За плечима митця персональнi виставки в США, Францiї, Польщi, неодноразово виставляв свої твори разом з iншими авторами.
    Членом творчого осередку є також Сергiй Iвашкiв. Шахтар за професiєю, гончар за покликом серця, народився 27 жовтня 1976 року в сiм'ї шахтарiв (м. Червоноград). Вперше глину взяв, коли йому було п'ятнадцять. Вiдтодi й не покидає улюблену справу свого життя. Бере активну участь у мистецькому життi країни: у всеукраїнському фестивалi "Гончарi на Хортицi" (Запорiжжя), Опiшнянському фестивалi до Дня гончаря у Полтавськiй областi (виграв гран-прi у 2011 роцi), всеукраїнському симпозiумi гончарного мистецтва "Чигирин" (Черкаська область), "Володимирському узвозi" (Володимир-Волинський) та рядi iнших мистецьких заходiв.
    На виставцi "Чорнодимлена керамiка Iвана Братка та Сергiя Iвашкiва" (США та Україна) автори представили на огляд громадськостi вiсiмдесят шiсть робiт: художнiх виробiв та речей побуту (рiзноманiтнi глечики, турки для кави, макiтри тощо). Їхнi роботи поєднують у собi архаїку народного ремесла та сучаснi естетичнi вимоги, в чому можна буде переконатися, завiтавши до музею. Секретами свої майстерностi Сергiй Iвашкiв та його син Назар подiлилися з вiдвiдувачами на майстер-класах, якi вiдбулися пiсля урочистого вiдкриття виставки.
    Творами мистецтва можна було не лише милуватися, а й придбати. Половину вирученої суми майстри передали вiйськовим у зону АТО.
    На головну культура музеї...

2017 Виконавчий комiтет Червоноградської мiської ради